english version here


Amit Chatterjee

electric & accoustic guitar, guitar synth, SITAR, vocal


    Amit Chatterjee patří mezi absolutní kytarovou a pěveckou světovou špičku. Donedávna stálý člen The Zawinul Syndicate (s Joe Zawinulem hrál 10 let, 1993-2004). Během své bohaté kariéry rovněž koncertoval a nahrával s uznávanými hudebníky world music a jazzu - za všechny jmenujme multiinstrumentalistu a skladatele Burhana Ocala, saxofonistu Davida Liebmana, mistry perkusí Glena Veleze, Badala Roye, Triloka Gurtu a Roberta Thomase Jr (m.j. zakládajícího člena Weather Report), houslovou virtuozku Vicki Richards, či perkusistku Layne Redmond. Spolupracoval se Stingem, zahrál si dokonce i po boku Carlose Santany. Pracoval také se symfonickými orchestry z různých koutů světa či s muzikanty pohybujícími se na poli elektronické hudby jako je Jean-Pierre Smadj z Francie a DJ Mat z New Yorku. Ve Spojených Státech přednášel o etnické hudbě na Univerzitě v Miami.

V poslední době Amit spolupracuje se špičkovým londýnským perkusistou Petem Lockettem (spolupráce např. Peter Gabriel, Natasha Atlas, Bjork, atd.) , tablovým virtuozem Fazalem Qureishim (bratr Zakira Hussaina), aktivně vystupuje vystupuje se svojí novou formací Amit Chatterje Aliance. Hraje indickou klasickou hudbu na sitár. Jako studiový hudebník působí v Evropě, Americe i v Indii.

Vydal pět sólových alb: Colors of the Heart, When Worlds Collide, Songs of Kabir a Empathy). V roce 2006 dokončil své poslední CD Ocean On Fire (kde zhudebnil texty indického básníka Kabira), na kterém spolupracovali i hudebníci z ČR, Tomáš Reindl a Vojtěch Havel.
Díky svému indickému původu a západnímu hudebnímu vzdělání je schopen velmi citlivě propojovat tyto odlišné kultury a dávat hudbě velký vnitřní náboj. Amit zpívá anglicky (své vlastní texty) a v hindi (cca 500 let staré texty básníka Kabira).

video ukázky Amit Chatterjee & Zawinul Syndicate: All About Simon (4571kB) , Fast City (4701kB)